Stwórz własną społeczność   Wędkarstwo   Rejestracja Zaloguj się  
  Dodaj wpis
Opis suma
Dodał: Szczupak18 2012-08-03 12:48


SUMOKSZTAŁTNE
Sum, Sum europejski
Silurus glanis

Budowa zewnętrzna: Silnie wyciągnięte, bezłuskie, pokryte śluzem ciało. Głowa szeroka, grzbieto-brzusznie spłaszczona. Trzon ogonowy silnie ścieśniony w płaszczyznach bocznych. Otwór gębowy duży, końcowy. Szczęki z gęstymi, szczotkowatymi, drobnymi zębami. Na górnej szczęce 2 bardzo długie wąsy. Na spodniej stronie głowy 4 znacznie krótsze wąsy. Linia boczna pełna. Płetwa grzbietowa bardzo mała, licząca 3-5, odbytowa zaś 84-92 promieni. Jest ona bardzo długa i łączy się z płetwą ogonową. Pierwszy promień płetwy piersiowej jest pogrubiony, spiczasty i na tylnej krawędzi ma piłkowany grzebień. Pęcherz pławny otwarty. Grzbiet niebieskawoczrniawy, brązowy lub zielonkawy. Boki jaśniejsze, ciemno marmurkowate. Strona brzuszna brudnobiała z czerwonawym poblaskiem. Przeciętna długość wynosi 100 do 200 cm, maksymalna 300 cm (150 kg). Według dawnych przekazów sumy osiągały wiek ponad 100 lat. Pozostawmy to bez komentarza, jednak pewnym jest, że ryba ta dożywa kilkudziesięciu lat.

Występowanie: Ciepłe jeziora, starorzecza i duże rzeki o miękkim podłożu, w Europie Środkowej i Wschodniej. Rzadko spotykany w Danii. Nie występuje na zachód od Renu, brak go na Półwyspie Iberyjskim i we Francji (z wyjątkiem Doubs), we Włoszech i południowo-zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego oraz dopływach Oceanu Lodowatego Północnego. Liczny w zlewisku Bałtyku i Morza Czarnego, gdzie spotykany bywa również w wodach słonawych.

Tryb życia: Nocą aktywna, dzień spędzająca w ukryciu, ryba denna (głębokie jamy pod brzegami, zatopionymi pniami drzew i wśród roślinności wodnej). Zimą ciągnie w głębokie, zaciszne miejsca. W tym okresie nie przyjmuje pokarmu. Młode ryby bardziej towarzyskie, dorosłe osobniki wiodą samotny tryb życia. Tarło - od maja do lipca w wodzie o temperaturze nie niższej niż 18°C, stąd w północnych rejonach występowania tarło dobywa się w lipcu i sierpniu. W płytkim, silnie porośniętym roślinnością miejscu samiec formuje swym ciałem rodzaj gniazda (nieckę) z utworzonym z roślin niskim wałem. Składana jest tutaj, nierzadko przez kilka samic, kleista, jasnożółta, duża ikra o średnicy 3 mm (około 30 000 sztuk na kilogram ciężaru ciała samicy). Okres inkubacji wynosi 3-10 dni. Samiec opiekuje się ikrą i wylęgiem. Wylęgające się podobne do kijanek larwy mają długość około 7 mm. Przyczepiają się do gniazda i spoczywając bez ruchu wchłaniają zawartość woreczka żółtkowego. W pierwszym roku, w ciepłych rejonach swego występowania osiągają ciężar 300 g i mierzą 20 cm. Samce rosną szybciej i już w wieku 2-3 lat uzyskują dojrzałość płciową. Samice dopiero jako 3-5-letnie ryby.

Odżywianie: W młodości plankton i małe zwierzęta denne. Rośnie bardzo szybko. Osiągnąwszy długość 30 cm odżywia się małymi rybami. Później jego pokarmem stają się ryby większe (miętus, leszcz, węgorz). Nie gardzi również żabami, traszkami, rakami, ptactwem wodnym i małymi sskami (piżmaki, myszy). W wieku dorosłym jest groźnym drapieżnikiem.

Uwagi: W zlewisku Morza Czarnego, Azowskiego, Kaspijskiego oraz Jeziora Aralskiego sum odgrywa znaczenie gospodarcze. Czasami ikra jego mieszana jest z ikrą jesiotra i sterleta i przyrządzana jako kawior. Z pęcherza pławnego wyrabiany jest rybi klej.
Wymiar ochronny Okres ochronny               Rekordy
70 cm                     od 1.XII do 31.V (*)
                                          od 1.XI do 30.VI 109 kg 261 cm zb. Rybnicki 8.X.2011r.

Uwagi:
- w rzece Odrze od ujscia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi - od 1.III do 31.V
- w pozostałych wodach - od 1.XI do 30.VI
Dobowy limit połowu - 1 szt.

Rekord Polski (wagowy - Wiadomości Wędkarskich) 
102,0 kg (245 cm) - Marian Sokołowski - 2009r.
109kg (261 cm) zb. Rybnicki 2011r.

NORMY MEDALOWE "WIADOMOŚCI WĘDKARSKIE"
medal brązowy  -  15,0 kg
medal srebrny    -  25,0 kg
medal złoty       -   35,0 kg

NORMY MEDALOWE "WĘDKARSKI ŚWIAT"
medal brązowy 
kat. senior  - 130 cm
kat. junior   - 110 cm
medal srebrny
kat. senior  -  160 cm
kat. junior   -  130 cm
medal złoty
kat. senior  -  200 cm
kat. junior   -  150 cm

NORMY MEDALOWE "WĘDKARZ POLSKI"
próg zgłoszenia    - 20,0 kg
norma medalowa  -  50,0 kg

Roland Lorkowski (niemiec) wpuscił do Ebro 32 sumy 28cm w 1972 roku. Największy sum złapany to 254 cm i 112 kg. Wpuscił też sandacze i karpie. Zanika populacja minoga i jesiotra, które sa rodzimymi gatunkami.


Dodaj do:  Wykop.plWykop FacebookFacebook BlipBlip FlakerFlaker Śledzik
   Odsłon: 1 437
Oceń: 0.0 (0 głosów)
Tagi: opis   sum  


KOMENTARZE (0) dodaj komentarz
PRZEGLĄDAJ
Najnowsze
Najpopularniejsze
Najwyżej oceniane
Najczęściej komentowane

KATEGORIA
Wszystkie
Dodatki
Kawały wędkarskie
Opisy ryb
Ryby


PODOBNE WPISY  
Dodał: Szczupak18 2012-08-18 11:41
Opis sumika karłowatego
kliknij tutaj


Dodał: robalek xD 2012-08-05 15:59
HUMOR-sum,czy szczupak??
Kawały wędkarskie-kliknij HUMOR


Strona główna|Moje konto|Filmy|Zdjęcia|Opisy ryb i dodatki|Wydarzenia|Użytkownicy|Forum|Muzyczki|Czat|PZW Reklama © streemo 2016 top^